Bilgisayarınızı yedeklemiyorsanız, düzenli yedeklemelisiniz. Harddisk’inizin ne zaman arızalanacağını, dosyalarınızın yanlışlıkla silineceğini veya kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmacağını asla bilemezsiniz.  Ve bir anda tüm her şey yok olabilir. 

Halihazırda bir yedekleme sisteminiz yoksa, bugün düzenli bir yedek almaya başlamanız gereken gündür.

Windows 10’un birincil yedekleme özelliğine Dosya Geçmişi denir . Dosya Geçmişi belirli bir dosyanın birden çok sürümünü otomatik olarak kaydeder. Böylece “zamanda geri dönebilir” ve bir dosyayı değiştirilmeden veya silinmeden önce geri yükleyebilirsiniz. Bu özellikle Word belgeleri veya PowerPoint sunumları gibi sık sık değişen dosyalar için kullanışlıdır.

Dosya ve klasörleri yedeklemek için Dosya Geçmişi’ni kullanın

Varsayılan olarak, Dosya Geçmişi kullanıcı hesabı klasörünüzdeki tüm klasörleri yedekler (C: / Kullanıcılar / [hesap adı]). Bunlar masaüstünüzü, belgelerinizi, yüklemelerinizi, müziklerinizi, resimlerinizi ve diğer birkaç klasörü içerir. 

Dosya Geçmişi nasıl ayarlanır ve etkinleştirilir

  1. Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik’e gidin.
  2. Yedekle’yi seçin ve “Sürücü ekle” yi tıklayın.
  3. Dosya Geçmişi yedeklemeleri için kullanmak istediğiniz sürücüyü veya ağ konumunu seçin.

Şimdi “Diğer seçenekler” i tıklayın. Burada bir yedeklemeyi başlatabilir, dosyalarınızın yedeklendiği zamanı değiştirebilir, dosyaları ne kadar süreyle saklayacağınızı seçebilir, bir klasör ekleyebilir veya hariç tutabilir veya Dosya Geçmişini farklı bir sürücüye değiştirebilirsiniz. Dosya Geçmişi yedeklemenizi başlatmak için “Şimdi yedekle” düğmesine tıklayın.

Tercihlerinize bağlı olarak ayarlarda değiştirmek isteyebileceğiniz seçeneklerden biri, Dosya Geçmişi’nin yedeklemelerinin ne kadar süreyle tutulduğudur:

  • Varsayılan “ Sonsuza ” şeklindedir, yani Dosya Geçmişi sürücünüz dolana kadar yedeklemeler yapmaya ve kaydetmeye devam eder. Bu noktada, yer açmak için farklı bir sürücü kullanmanız veya Denetim Masası’ndan (Sistem ve Güvenlik> Dosya Geçmişi> Gelişmiş Ayarlar altında) manuel olarak bir temizleme başlatmanız gerekir.
  • “Yer gerekli olana kadar ” geçerseniz Dosya Geçmişi, yedekleme sürücünüzde yer azaldığında yedeklenen dosyaların en eski sürümlerini otomatik olarak kaldırır.
  • 1 ay veya 2 yıl gibi diğer zaman çerçevelerinden birine geçiş yaparsanız , dosyalar bu zaman ayarına ulaştığında Dosya Geçmişi en eski sürümleri siler.

Hepsi bu kadar. Dosya Geçmişi, daha sonra arka planda sessizce çalışır.