İnsan klonlandı, klonlanmadı; klonlanmalı, klonlanmamalı tartışması süredursun iddiaya göre İngiliz bilimadamları embriyodan alınan kök hücreden yapay insan spermi üretti. Önümüzdeki günlerde bilim dünyasının geldiği noktayı ve yaptıklarını çokça tartışmaya devam edeceğiz. Kimilerine göre bu insanlığın geldiği üst düzey ve daha katedecek çok yol var. Kimilerine göre ise kesinlikle Kıyâmet Alameti ve dünyanın sonu gelecek.

İngiliz medyası 8 Temmuz 2009’da dünyayı sarsan bir haberi manşetlerine taşıdı Daily Telegraph ”İngiliz bilim adamları insan spermi yaratıyor” diye yazarken Independent’ın manşetiyse ”Bilim adamları tüp sperm yaratıyor” oldu. Haberlere göre İngiltere’de bilim adamları ilk kez, laboratuar ortamında 5 günlük erkek embriyosundan insan spermi yarattı.

Independent’a göre bu, birkaç yıl önce sadece bilim-kurgu romanlarında görülebilecek olağanüstü bir gelişme. Gazeteye göre, bu gelişme, kısır erkeklerin de bir gün kendi biyolojik çocuklarının babaları olabilmesi yolundaki umutları artırıyor.

Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından kurulan bir ekip yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden laboratuarda insan spermi üretti.

Bilim adamları, yasalar izin vermediği için bu üretilen spermin yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacak. Yahut da klonlama da olduğu gibi gizlice yapmaya devam edecekler.

Ekibin başındaki Profesör Kerim Nayernia, geliştirdikleri tekniği daha da ilerletip gelecek on yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini söyledi ve ”Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirmelerini sağlayacak” dedi.

Bilim adamları ayrıca bu buluşun genetik hastalıkların nasıl nesilden nesile geçtiğinin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacağını da savunuyor.