Günümüzde bir akıllı telefonun işlevselliği, iletişimin ötesine geçiyor ve çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Akıllı telefon ile oyun oynayabilir, öğrenme materyallerine erişebilir ve cep telefonunuzu kişisel gelişim için bir araç olarak da kullanabilirsiniz. Her geçen gün yaşamımıza daha fazla yerleşen akıllı telefonlar, evinizdeki diğer akıllı cihazları uzaktan kontrol etme ve etkileşimde bulunma yeteneğine de sahip hale getirildi. Bu yenilik, gerçekten akıllı ve yapay zeka kullanmakta olan bir evin yolunu açıyor.

Yapay Zeka Tabanlı Akıllı Telefonlar Geleceğin Evini Değiştirecek

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak cep telefonları, yapay zeka özellikleri ile etkinleştiriliyor.

Bunun nasıl mümkün olduğunu daha iyi anlamak için, yapay zeka özellikli akıllı telefonların geleceğin evini değiştireceği birkaç uygulamaya göz atmalısınız.

Evinizin sıcaklığına uzaktan erişin

Akıllı termostatlar, evinizin sıcaklığını tek bir kontrol paneliyle verimli bir şekilde korumanıza izin verecek şekilde birkaç yıl önce piyasaya sürüldü. Bazı modeller, enerji tasarrufu sağlamak için evinizdeki klima ünitelerine bireysel erişim de sağlıyor. Gelecekte, akıllı telefonlar ve yapay zeka algoritmaları ile mükemmel sıcaklığı uzaktan ayarlayabiliriz. Onlar sayesinde bu sistemlerin, sizin herhangi bir müdahaleniz olmadan çalışması sağlanabilir. NEST gibi bazı sistemler, klima sistemlerini otomatik olarak kapatmak veya açmak için yapı geliştirdi. Akıllı telefonunuzdaki GPS ile uzaktayken veya eve giderken otomatik olarak bu sistemleri algılayabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Mobil verileri kaydetmek için tercih edilen ağlara otomatik olarak bağlanın

Hücresel veriler pahalı olabiliyor. Bir Wi-Fi ağına bağlı olmadıklarında kişilerin daha az kullanım yaptıkları görülüyor. Buna rağmen, günlük yaşamın koşuşturması arasında ev ağına geçmeyi ve hücresel verileri boşaltmaya devam etmeyi unutabiliyoruz. Akıllı telefonunuzdaki yapay zeka algoritmaları sayesinde bu durumdan kurtuluyoruz. Tercih edilen bir Wi-Fi ağına sahip konum olarak işaretlenmiş bir alanda olduğunuzda, telefonunuz otomatik olarak buna geçecek ve ihtiyacınız olmadığında hücresel verilerinizi tüketmenize engel olacaktır.

Bir uygulama ile evinizin aydınlatmasını kontrol edin

Akıllı aydınlatma armatürleri geleceğin evine oldukça yeni bir ektir ve akıllı cihazlarla entegrasyon sayesinde artık akıllı telefonunuzdaki bir uygulamadan bunların tam kontrolüne sahip olacaksınız. Işığın tonunu, yoğunluğunu kontrol edebilir ve tercihlerinize göre otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bazı aydınlatma armatürleri de ses özelliğine sahiptir ve ayarları daha rahat kontrol etmenizi sağlar.

Tercih ettiğiniz yapay zeka yardımcısını tüm uyumlu akıllı cihazlarla entegre edin

Özellikle heyecan verici bir entegrasyon, evdeki tüm uyumlu akıllı cihazlarda tek bir yapay zeka asistanının bulunmasıdır. Bunu, akıllı telefonunuz aracılığıyla evinizin bireysel özelliklerini kontrol etmek için kullanabileceğiniz dijital bir uşak olarak düşünebilirsiniz. Yapay zeka asistanının hizmetleri akıllı telefonunuzda bulunuyor. Ayrıca komutları kabul edeceği güvenli bir ağ var.

Her geçen yıl yapay zeka destekli akıllı telefonların, üstün rahatlık sağlamak için sundukları ürünlere yeni katkılar yaptığını görebiliyoruz. Öyle ki, geleceğin evinin tek bir cep telefonu aracılığıyla tamamen kontrol edileceğini varsaymak güvenli de sayılabilir.

Bu ilerlemelerin şimdi yada gelecekte keyfini çıkarmak için, bu teknolojiyi destekleyen bir cihaza ihtiyacınız olacaktır. Yapay zeka özellikli bir Samsung, Apple veya Vivo akıllı telefonu tercih edebilirsiniz. Ancak şu an için büyük miktarda harcama yapmaya hazır olmalısınız.