Bu makaleyi okuyanlardan bazıları, bu etkileyici köpek ırklarının yasaklanmasının saçma olduğunu düşünürken bazıları da bunun gayet yerinde bir karar olduğunu düşünebilir.

Dürüst biçimde yaklaşmak gerekirse köpek ırkları şiddetli veya tehlikeli değildir. Onları öfkelenmeye iten şey, sezgi ve zarar görme korkusudur. Dünyada bir bekçi köpeği olarak doğmuş gibi görünen bazı köpek ırkları var. Burada listelenen bu köpek ırkları güç, kas ve zeka açısından etkileyiciler. Bazı ülkelerde yasaklanmalarına neden olan korkunç olaylar oldu.

Dünyada 10 yasaklı köpek ırkını listemize aldık.

10. Bandog

Bandog, “Bandogge” olarak da bilinen büyük bir köpek ırkıdır. İnanılmaz derecede korkutucu oldukları için bu köpeğe ilk kez baktığınızda korkabilirsiniz. Tutum açısından çok inatçı olan Bandog, hem koruma hem de iş amaçlı olarak kullanıldı. Bekçi köpeği ve avcılık amaçlı kullanıldığından, insanlara acımasız bir şekilde çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. Birleşik Krallık’tan gelen “Bandog” adı yoğun çalışma ve dövüşlere dayanma yetenekleri nedeniyle ortaya çıktı. Romanya, İsviçre ve ABD gibi bazı yerlerde köpek ırkı yasaklanmıştır.

9. Boerboel

Boerboel, “Güney Afrika Mastiff” olarak da bilinen dünyanın en güçlü köpeklerinden biridir. Büyük boyla, bu köpek ırkı asıl şöhretini şöhreti bir “bekçi köpeği” olarak elde etti. Basit görünümü olan Boerboal’a sahip olmak istiyorsanız, onu eğitecek ve sosyalleştirecek kadar dikkatli olmalısınız. Bu zor bir görevdir ve yoğun eğitim gerektirir. Onları belirli bir yerde yalnız bırakmak yıkıcı olabilir. Kısıtlandığı ülkelerden bazıları Fransa, Malezya, Singapur, Danimarka ve Romanya’dır.

8. Tosa Inu

Tosa Inu, Japonya’da “Japon Mastiff” olarak da bilinen nadir bir köpek ırkıdır. 60 kilograma kadar ağırlık taşıyan büyüklükte olan köpek ırkı, savaş için önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Vücutlarında çok uzun saç büyümesi olmadığından bakımı kolaydır. İnsanlara artan sayıda saldırı gerçekleştiren köpek ırkının bazı ülkelerde yasaklandığı görüldü. Avustralya, Danimarka, Yeni Zelanda, Singapur, Malezya, İngiltere gibi bu ülkeler bunlar arasında yer alıyor.

7. Brezilya Mastiff

Resmi olarak Portekizce’de “Fila Brasileiro” olarak tanınan Brezilya Mastiff , korkulması gereken bir köpektir. Brezilyalı Mastiff’in öfkesi, inanılmaz bir koruma kabiliyetine sahip olduğundan asla taviz vermiyor ve öfkesini sahibi gelene dek dindirmek zor. Köpek 75 santimetreye kadar büyüyebiliyor. İnsanların genel deneyimleri, köpek ırkının asla birine saldırmadığı yönünde ve sadece yakalamaya çalışır. Sahibinin veya eğiticisinin saldırıya uğradığını hissediyorsa aşırıya kaçabiliyor. Köpek ırkı İngiltere, Norveç, Danimarka, Malta ve Kıbrıs gibi bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

6. Rottweiler

Dürüst olmak gerekirse, Rottweiler dünyanın en sevilen köpek ırklarından biridir. Yasaklı köpekler listesinde onları düşünmek bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Rottweiler, Alman kökenli bir köpektir. Onu Hollywood filmlerinde, polisleri kurtarma işinde yada polislere yardımcı olma işlerinde görebiliyorsunuz. İnsanların korunması için en iyi köpek ırklarından biri oldukları söyleniyor.

Köpek ırkı Roma İmparatorluğu döneminden beri var ve kullanılıyor. Köpek ırkı, tüm bunlara rağmen Ekvador, Malezya, Portekiz, İrlanda, Romanya ve Singapur gibi bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

5. İngiliz Bull Terrier

İngiliz Bull Terrier’ın yüzü bir domuzun yüzü gibidir. Köpeğin gücünün inanılmaz olduğunu asla unutmamalısınız. Köpek ırkı da “Minyatür Bull Terrier” olarak tanınır. Köpeğin yüz yapısı düz bir kafa tasına sahip olur, çünkü benzerlik de bir “köpekbalığı kafası şeklindeki” gibi denebilir. İnatçı olsa da insanlarla olan davranışları iyidir. Ama amatör bir evcil hayvan sahibiyseniz, onları evcil hayvan olarak tutmak akıllıca olmayabilir. Almanya, İrlanda, İspanya, İsviçre ve Ukrayna gibi bazı yerlerde yasaklandı.

4. Amerikan Bulldog

Görünüş olarak oldukça mükemmel olan Amerikan Bulldog, tüm vücuduna saran pürüzsüz bir beyaz ceket giyinmiş gibidir. Yaklaşık 15 yıllık bir yaşam beklentisine sahiptir. Köpek; kaslar, güvenli duruş ve kavgacı görünüm  açısından mükemmel bir canavardır. Korkusuzdurlar ve onları bir aile hayvanı olarak tutmak için sosyalleşmek oldukça zordur. Elbette imkansız da değildir. İtalya, Danimarka, Amerika Birleşik Devletleri ve Singapur gibi bazı ülkelerde Amerikan bulldogları yasaklanmıştır.

3. Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Terrier, bir Pitbull gibi görünen canavar köpek cinsidir. “Amstaff” olarak da bilinen köpek ırkı, dünyada en az tanınan köpek ırklarından biridir. Şöhreti, II . Dünya Savaşı’nın başlangıcında azaldı. Köpek ırkı, sahibine ve ailesine çok bağlıdır. Amstaff, insan odaklı bir köpek olmasına rağmen, sahibini ve ailesini koruma iç güdüsüyle yabancılar için çok tehlikeli olabilir. Almanya, Danimarka, İspanya, Romanya ve Norveç gibi bazı ülkelerde yasaklandılar.

2. Dogo Argentino

Dogo Argentino ilk bakışta bir katil köpek ırkı gibi görünüyor. Büyük boyutta, Dogo Argentino’nun çoğu avcılıkta kullanmaktadır. Büyük Dane köpek ırkının bir devamı gibi, Dogo ilk olarak 1928’de yetiştirildi. Dogo, dövüşte neredeyse inanılmaz bir dayanıklılıkla, her türlü savaş koşuluna dayanabilir. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde köpek dövüşünde yasadışı olarak kullanıldılar. Tehlikeli Köpekler Yasası 1991 uyarınca, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Ukrayna, Danimarka ve Singapur gibi bazı ülkelerde Dogo Argentino köpek ırkına sahip olmak yasa dışıdır.

1. Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier, dünyadaki en iyi kas yapısı olan köpek ırkıdır. . Temel olarak, Amerikan Pitbull Terrier köpekleri insanlar için çok dost canlısı denebilir. Ancak birçok kez ölümcül insan üzerine saldırıları bilinmektedir. Köpeğin davranışı bir anda değişebilir ve istenmeyen bir şekilde insanlara zarar verebilmektedir.

Köpek istihbarat açısından oldukça iyi olduğundan, yasadışı faaliyetler için kullanılmıştır. Bazıları bu köpek ırklarını, Amerika’da yasadışı köpek dövüşlerinde kullandı. Bu köpek ırklarını yasaklanmanın ana nedenlerinden biri de, onları polislere karşı kullanmak da oldu. Onlara sahip olamayacağınız ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, İsviçre, İngiltere, Fransa ve diğer bazı ülkeler oluyor.