Ülkemizde ilk kez görücüye çıkan yerli otomobilimiz hemen herkesi heyecanlandırıyor. Bu alanda merak edilen pek çok soru da beraberinde geliyor. Sanayi Bakanı Fikri Işık bu konuda merak edilenlere yanıt olacak açıklamalar yaptı. İşte karşınızda yakıt tüketiminden, farklı modellerine kadar yerli otomobil hakkında en çok merak ettiğiniz sorular.

Kaç Model Yerli Otomobil Olacak?

Yerli otomobilimizin yaklaşık olarak dört model olacağı zaten biliniyordu. Bu alanda çalışmaların hızla devam ettiğiniz söyleyen Sanayi bakanımıza göre yerli otomobille birlikte Türkiye otomotiv sektöründe önemli bir isim olmaya hazır. hem kendi sektörümüzün ve teknolojimizin gelişmesi hem de dünya devleri arasına girebilmek için yerli otomobil atılan adımların en büyüklerinden birisi. Dört modelden üçü şu anda hazır ve dördüncüsü de Tübitak denetiminde geliştiriliyor. Otomobillerimiz orta-üst segmentte yer alıyor ve hem tam olarak elektrikle çalışan bir model bulunuyor. Hem de aynı zamanda benzinli- dizel seçenek de bulunuyor. Benzinli modelin aynı anda elektrik üreteceği de bildirildi.

Yerli Otomobil Ne Kadar Yakıt Tüketecek?

Yerli otomobiller şanzıman ve dişli kutusu bulunmuyor. Bu durumda sürtünme sorunu olmayacağı için, daha ekonomik bir otomobilimiz var. Ayrıca benzin yakıp sonuçta da elektrik üretimi sağlanacağı için çok daha ekonomik özelliklere de sahip. Yerli otomobil yaklaşık olarak 200 km boyunca 2 litre benzin tüketiyor. Bu durumda yerli otomobille ilgili öne çıkan en önemli üç özellik şöyle sıralanıyor. En önemli iki özelliği elektrikli olması ve az yakmasıdır. Bu da hem tasarruf etme hem de çevreyi koruma açısından önemli. Diğer önemli özelliği ise üst seviyede güvenli bir araç olmasıdır.

Güvenlik Seviyesi Çok Yüksek

Yerli otomobilimizin güvenlik açısından kendisine güvenen bir model olacağı da söylenenler arasında. Bu konuda en çok öne çıkan markaların çalışma düzeneği ile uzun süren testler sonucunda bizim otomobilimizin de güvenlik seviyesi oldukça yüksek olacak. Kısacası Türkiye’deki otomobil kullanıcıları bu otomobili satın almakta tereddüt etmeyecek. Çünkü bizim otomobilimizin hemen hemen bütün şartları bu konudaki dünya devleri ile yarışabilecek bir kapasitede olacak.

Yerli Otomobil Kullanımı

Piyasaya sürüldükten sonra yerli otomobille ilgili gelişmeler yaşanacak. Mesela bütün makam arabalarının yerli otomobiller olması yönünde bir karar alınması bekleniyor. Bu sayede hem kullanımı teşvik edilecek hem de yerli otomobil konusunda kafalarda oluşacak soru işaretlerinin önlenmesi sağlanacak. Uluslararası düzeyde bütün araba testlerinde geçecek olan yerli otomobilleri hemen her yerde görebileceğiz. Hem güvenli ve ekonomik hem de şık tasarımlar olması beklenen yerli otomobillerin satışa çıkması dört gözle bekleniyor.

Yakıt Tasarrufu

Benzin yakıp elektrik üretme fikri bu alanda atılmış en önemli adımlardan birisi.  Az yakacak olması ve bu özelliği bizim otomobillerimizin öne çıkmasına teşvik ediyor. Ayrıca piyasaya en uygun fiyatlarla sürüleceği için herkesin bu konuda aktif davranıp yerli otomobillere yönelmesi bekleniyor. Farklı modeller olarak farklı üreticiler tarafından piyasaya sürülse de bu konuda rekabetten çok birbirini tamamlayan ve destek çıkan markaların yer alması da bekleniyor.

Yerli otomobil Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında üst sıralara çıkabilmesi için atılmış olan en büyük adım. Bugüne kadar tamamlanamamış olan bu teknolojinin artık piyasaya çıkmaya hazır olması hem kullanıcıları hem de teknolojiyle ilgilenen uzmanlarımızı heyecanlandırıyor. Piyasaya çıktıktan sonra çok sayıda kullanıcının ilgileneceği tahmin edilen yerli otomobillerimizin avantajlı olan pek çok özelliği bulunuyor. Az yakıt tüketmesi de bu avantajlardan en önemlisi.