Yılan yağının modern tıp alanındaki faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eski Mısır dönemindeki kellik ve saç bakımı için kullanımından günümüze kadar gelebilmiştir. Yılan yağının saç dökülmesi irsi olmadığı sürece kafanın kelleşmesini engelleyerek yeni saç oluşumunu sağlaması ve daha saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunmaktadır.  İçinde bulunan Omega 3 yapısı sayesinde saçın tüm ihtiyacı olacak olan vitaminleri karşılamaktadır. Ayrıca içindeki bir diğer madde de Epa asidi sayesinde saçların yeniden çıkmasını ve güçlenmesini sağlıyor.

yılan yağı saç

Yılan Yağının İnsan Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı, balık yağı çıkartılması yöntemiyle aynı şekilde çıkartılır.  Çin bölgesinde bulunan su yılanının Omega 3 yönünden zengin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çin’de özellikle geleneksel şekilde ağrı kesici olarak da kullanılmıştır.  Elde edilen yağ, ağrı kesici, eklem iltihaplanması ve kireçlenmesini önleyicidir. Aynı zamanda tam bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İçinde bulunan asitlerin ve Omega 3 vitamininin beyne faydası bulunduğu için Alzheimer hastalığına da çok iyi gelmektedir.

Yılan Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarına çok düşkün kadınlar için saç bakımı son derece önemli bir konudur. Kurumuş, dökülmeye başlamış, yıpranmış, uzamayan saçlar her zaman kadınların kâbusu olmuştur. Tüm bu problemlere iyi gelecek ve en iyi yağlardan biri olan yılan yağını saça direkt olarak uygulanırsanız yararını hızlıca görebilirsiniz. Hatta saça faydalı olan diğer yağlarla karıştırılarak kendi saç maskelerinizi yapabilirsiniz. Yılan yağını saçınızda 20-30 dakika beklettikten sonra bol ve ılık su ile iyice yıkamanız gerekir. Bir ay boyunca her gün düzenli bir şekilde kullanıldığında etkisini göreceksiniz. Bir ayın sonunda ise artık haftada 1 ya da 2 kez uygulamaya devam edebilirsiniz. Badem yağı, lavanta ve avokado yağları ile yapacağınız karışımlar saçlarınız için çok daha besleyici etkisi olacaktır.

Ayrıca cildi nemlendirme ve yumuşatma özelliğe sahip olan yılan yağı deri hastalarının da tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. 

Saç diplerini derinlemesine besleyerek saçların daha gür çıkması, saç kırıklarının düzeltilmesi ve onarılması, saçların daha kolay şekil almasını sağlar.  Yılan Yağının şimdiye kadar bilinen veya tıbben kanıtlanan herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Kullanmadan önce elinizin üst bölümüne ufakça sürün. Deriniz alerjik bir reaksiyon vermiyorsa gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.  Bu yağı kullanabileceğiniz alanlar çok fazla olduğundan her an elinizin altında mutlaka bir şişe bulundurmak isteyebilirsiniz. Bitkisel ürünler satışı yapan internet siteleri, büyük aktarlar ve doğal ürünler satan eczanelerde de bulabileceğiniz yılan yağı saçlarınız için tam bir şifa kaynağıdır.