Bazı türleri hiçbir şey yemeden iki yıla kadar hayatta kalabilen yılanlar, her yıl 100 bin kişinin ölümüne sebep olurlar, bu ölümlerin neredeyse yarısı Hindistan’da meydana gelir. Avustralya’ya gidecekler; en zehirli on yılan türünün hepsinin de bu kıtada bulunabileceğini akıllarından çıkarmamalı. Tüm dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin yılanlar korktuğu tahmin edilmektedir.

  1. Şimdiye kadar kayıt altına alınmış 725 yılan türünden, 250’si tek ısırığıyla bir insanı öldürebilir. Çin’in Taipa bölgesinde ise Dünya’nın en zehirli yılanı yaşamaktadır. Tek ısırıkta salgıladığı zehir 100’e yakın yetişkini ve 250 bin fareyi öldürebilir. Kayıtlara geçmiş dünyanın en büyük yılanı 9 metre 21 santimdir ve ağırlığı 97,5 kilogramdır.
  2.  Bir yılanın yaşayabilmesi için türüne ve avına göre yılda 6 ila 30 kez arasında beslenmesi yeterlidir. Neredeyse kendi vücut büyüklüğünde avları çiğnemeden yiyebilirler. İrlanda, İzlanda, Yeni Zelanda, Güney ve Kuzey Kutbu dışında Dünya’nın her yerinde yaşamaktadırlar. 4 ila 25 yıl arası yaşayabilirler.
  3. Kara mamba yılanı ısırdığını ölüm oranı yüzde 99’dur. Brezilya’da sivillerinin girmesinin yasak olduğu, metrekareye 5 yılan düşen bir ada bulunmaktadır. Zehirli yılanların gözleri elips şekline daha yakındır, zehirsiz yılanların göz bebekleri ise yuvarlaktır. Yılanların görüş mesafesi yaklaşık olarak 2,5 m’dir.
  4. Öldürüldükten 1 dakika sonraya kadar, uzun bir çubukla ve mümkün mertebe uzakta tutulmalıdır. Çünkü, yılanlar öldü sanılmasına rağmen ani ve hızlı bir refleksle sokabilir, bir insanı öldürebilirler. Yılanlar, gerektiği ve ortam şartları da uygun olduğu takdirde 3 yıla kadar uyuyabilirler.
  5. Hangi tür olursa olsun yılanlar duyamazlar. Sesi duyamadığından avının vücut sıcaklığı ve hareketlerine göre yol alır. Derisi kaygan bir yapıya sahiptir. Eğer sert bir derisi olsaydı sürtünmeden dolayı zamanla yırtılabilir yılan ölebilirdi. Üremek için yumurtlayan yılanlar tek üremede 20’ye yakın yumurtlayabilir. Yılanların suda yaşayanları daha az zehirlidir.
  6. Sadece etçil olarak beslenen yılanlar, ortamlarına göre değişkenlik gösterirler. Avlarını ısılarına, kokularına ve hareketine göre tespit eden yılanlar, avlarını yeme şekilleriyle de türleri arasında farklılık gösterirler. Sarılıp boğarak öldürüp yiyen yılanlar olduğu gibi, canlı olarak yutan yılanlar ve avını önce zehirleyip, sonra yutan yılanlar olmak üzere üç çeşit yılan grubu vardır.
  7. Suda yaşayanları; balık, balık yumurtası ve diğer deniz canlılarını yiyerek beslenirler. Karadakiler de; fare, tavşan, kertenkele, kurbağa, kuş, kuş yumurtası, geyik ve ceylan gibi canlıları yerler. Amazonda yaşayan, piton ve anakonda gibi cüsseli yılanlar ise, yaban domuzu, geyik gibi iri hayvanları yutarak, yemekle kalmaz, insanları dahi yutabilirler.