Üç büyük Amerikan televizyon kanalının 60 yıl boyunca üreteceği toplam video içeriğinin 6 gün gibi kısa bir sürede yüklendiği Youtube hiç şüphesiz ki bünyesinde milyonlarca videoyu barındırıyor. Ve tabii ki bir sürü de bilinmeyeni…

İşte Youtube Hakkında Bilinmeyenler

1- PayPal olmasaydı Youtube olmayacaktı çünkü Youtube’un kurucusu Chad Hurley, sitenin diğer iki kurucusu Steve Chen, and Jawed Karim ile PayPal için logo tasarlarken tanıştı.

paypal

2- Youtube başlangıçta bir insanlar yüklenen videolar üzerinden yeni insanlar ile tanıştığı ‘video-tanışma’ sitesiyle konseptiyle doğdu ve daha sonra evrim geçirerek son haline kavuştu.

3- 2005 yılında alınan domain ismi Youtube.com, utube.com’ da (Universal Tube & Rollform Equipment) büyük bir kriz yarattı ve site birçok ziyaretçisini yazım karmaşasından dolayı Youtube’a kaptırdı. Oluşan bu isim karmaşasına dayanamayan utube.com, kısa süre sonra utubeonline.com’da faaliyet göstermeye başladı.

utube

4- San Diego Hayvanat Bahçesi’nde fillerin önünde duran kurucu Jawed Karim’in yer aldığı ve Yakov Lapitsky tarafından çekilmiş olan video, Youtube’a yüklenen ilk video. 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenen ve toplamda 4.282.497 kez izlenen bu videonun çok da fazla bir özelliği olduğu söylenemez.

5- Youtube’un ilk internet fenomeni (Rickroll) ‘Never Gonna Give You Up’ ile Rick Astley.

rick artley

6- Youtube’un gelenekselleşen 1 Nisan şakalarının ilki 2009 yılında ekranı ters çevirme şakasıydı.

7- Dakikada ortalama 400 tane Youtube linki içeren tweet atılıyor.

8-Youtube’daki müzik içerikli olmayan videolar arasında en çok izlenen video ‘Charlie, bit my finger-again!’ başlıklı video.

9- The YouTube “Snake” Easter Egg Game isimli oyun, Youtube’daki sıradan bir video gibi görünse de videonun üzerine tıklanarak oynanması sebebiyle oldukça ilgi çekici.