Yüzümüzde oluşan lekeler can sıkıcı olabiliyor üstelik bu lekelerin nedenleri oldukça fazla. Elbette yüzümüzde oluşan lekeler için doktora gitmek bir seçenek fakat evde uygulayabileceğiniz maskeler ile bu lekelerden kurtulmakta mümkün. Yüzünüzde oluşan lekeler için  evde uygulayabileceğiniz 5 doğal maske tarifi!

Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal  antibakteriyel olduğu için sivilce ve akneleri kurutuyor, düzenli uyguladığında hem onların izlerini hem de lekeleri azaltıyor.

Malzemeler;

Zerdeçal
Süt
Bal

Tüm malzemeleri bir kaçık zerdeçal ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve ardından hafifçe masaj yaparak yüzünüze sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Havuç Maskesi

Malzemeler;

1 havuç
2 yumurta

Yumurta ile rendelenmiş havucu karıştırıp püre haline getirerek yüzünüze sürün ve 30 dakika bekletip ılık su ile temizleyin. En doğru sonuç için havuç maskesini haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Maskesi

Malzemeler;

Su
Elma Sirkesi
Limon

Uygun bir kaba yarı yarıya olacak şekilde elma sirkesi, su ve bir kaç damla limon koyarak karıştırın. Pamuk yardımı ile masaj yaparak yüzünüze sürün. Bu maskeyi her gece uyumadan önce yüzünüze uygulayarak lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer gün ortasında uygularsanız maskeyi güneşe çıkmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyin.

Aloe Vera Maskesi

Malzemeler;

Aloe Vera
Hindistan Cevizi Sütü

Aloe Vera lekeler üzerindeki etkisi tartışılamaz. Eğer evinizde aloe vera varsa içindeki bitki özüne bir çay kaşığı hindistan cevizi sütü ekleyin ve yüzünüze sürün ardından 20 dakika bekletip ılık su ile temizleyin.

Pirinç ve Yulaf Maskesi

Malzemeler;

Yulaf
Pirinç
Yumurta

1 yemek kaşığı pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika bekletin. Süre sonunda bardağı bir çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin. Temizlediğiniz cildinize masaj yaparak yayın, iyice kuruyana kadar 20-30 dakika bekleyip yıkayın.