Son zamanlarda duyduğumuz haberler, en sevdiğimiz sanatçılardan birinin genç ölümünü sıkça duyurmaya başladı. Öngörülemeyen bir tıbbi sorun, uyuşturucu bağımlılığı veya zihinsel dengesizlik bu zamansız ölümlerin genel nedenlerinden biri olabiliyor. Sebep ne olursa olsun kayıpları ile milyonları yasa boğuyorlar. Çünkü kaybedilen hayat, müzik topluluğunda eksik bir parça yaratıyor.

Zamanından önce ölen sanatçıların bir listesini oluşturduk. Listedeki bazı sanatçılar, çok yakında dünyadan ayrılanlar olduğundan kolayca hatırlayabilirsiniz. Genç ölen en zengin 10 müzisyen hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyun.

10. WHİTNEY HOUSTON (20 MİLYON $)

Whitney Houston, kariyeri boyunca birçok rekor satışa ulaşan albüme sahiptir. Birçok ödül kazanmış bir şarkıcı ve oyuncu olarak harika bir kariyeri vardı. Ancak 1999’da davranışları bozulduğunda işler değişti. Houston’ın performanslarında düşüşü görüldü, röportajlara geç geldi ve uyuşturucu kullanımına atfedilen belirgin kilo kaybı net şekilde görünüyordu. Bir geri dönüş yapmaya başlamış gibi görünse de 2012’de küvetinde cansız bedeni bulundu. Ölümü bir kazaya bağlandı, ancak vücudunda kokain ve bir dizi başka ilacın izleri vardı.

9. TUPAC SHAKUR (40 MİLYON $)

Dünyayı beklediğimizden daha erken terk eden bir rapçi ve aktördü. Müziği o zamanlar tartışmalı olan önemli konulara odaklandı ve kariyeri boyunca birçok hit albüm yayınladı. Tupac, cinsel saldırı suçlamasıyla dokuz ay hapis yattı ve serbest bırakıldığında Outlaw Immortalz adlı yeni bir grup kurdu. 1994’teki cezasından önce vuruldu, ancak ölümü 1996’da araba sürerken vurulması sonucu oldu. Ölümünde 40 milyon dolar serveti vardı. Ancak hayatta kalmayı başarsaydı serveti daha da katlanabilirdi.

8. AVİCİİ (50 MİLYON $)

Sanatçının gerçek adı Tim Bergling’di ve şarkı listelerinde yer alan bir şarkı yazarı, DJ ve elektronik müzisyendi. 2011 yılında Levels ile ün kazandı. Katıldığı tur ile dünyanın dört bir yanından diğer sanatçılarla işbirliği yapmaya başladı. Kariyerindeki sorunlar, yıldızının parlamasında sadece bir yıl sonra başladı. Alkolün kötüye kullanımı ile safra kesesi alındı. Giderek kötüleşen sağlığı ile hayatını 2018’de 28 yaşında genç yaşta kaybetti. Ailesi, onuruna Tim Bergling Vakfı’nı kurdu.

7. FREDDİE MERCURY (100 MİLYON DOLAR)

Freddie Mercury, Kraliçe adlı rock grubunun baş şarkıcısıydı. Aynı zamanda şarkı yazdı ve kayıtlar yaptı. Gösterişli bir doğası vardı ve performanslarıyla rock dünyasında büyük saygı gördü. Bir sahneyi yönetme şekli, daha önce hiç kimsenin görmediği ve bir daha göremeyeceği biçimdeydi. Ne yazık ki, 1987’de AIDS’e yakalandı ve hastalık vücudunu yavaşça tüketti. 1991 hayatının son yılıydı ve 45 yaşında evinde öldü.

6. KURT COBAİN (100 MİLYON $)

Bu Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Nirvana adlı rock grubundaki rolüyle ünlüdür. Ölümüne kadar melodiler odaklanarak 100 milyon servet kazanmak için çok çalıştı. Kronik bronşit ve mide rahatsızlığı vardı ama onu öldüren şey bu değildi. Cobain birkaç kez intihar girişiminde bulundu ve uyuşturucu bağımlılığı vardı. Bu da 27 yaşında ölümüne yol açtı. Uyuşturucu kullanmış ve bir av tüfeğini ölümü için kullanmıştı.

5. BOB MARLEY (130 MİLYON $)

Bob Marley, 36 yaşındayken dünyadan ayrılan bir şarkıcı ve söz yazarıydı. Kariyeri boyunca çeşitli albümler ve plaklar hazırladı. Jamaika’dan İngiltere’ye taşındı. Marley, kanserin neden olduğu ölümünde 130 milyon dolar değerinde servete sahipti. Doktorları, ayak tırnağının altında kötü huylu bir melanom buldu, ancak tüm parmağın çıkarılmasını reddetti. Kanser beynine yayıldı ve bir yıl sonra öldü.

4. JİMİ HENDRİX (175 MİLYON $)

Bu ünlü ismin kariyeri sadece dört yıl sürdü. Bu kısa süre içinde çok şey başardı. Şarkılar yazdı ve sevilen bir şarkıcı olarak, onu ünlü yapan gitarı ile hatırlanıyor. Bu sanatçının çöküşü, alkol ve uyuşturucu bağımlılığıydı. Ölümünü çevreleyen çok fazla şüphe var, ancak 27 yaşında aşırı doz alımı ile gerçekleştiği açıktır.

3. ELVİS PRESLEY (300 MİLYON $)

Sadece 42 yaşındayken aramızdan ayrılan Elvis Presley ismini mutlaka duydunuz. 300 milyon dolar tutan bir serveti vardı ve iyi bir yaşam sürdü. Orduya alındı ​​ve kariyerine devam etmek için geri döndü. Presley, Linda Thompson’dan boşandıktan sonra uyuşturucu bağımlısı oldu. O dönem çevresindeki insanlar, vücudundaki etkilerini görebildi. Kalp krizinden öldü. Ancak kullandığı ilaçların ölümünde rol oynadığı tahmin ediliyor.

2. MİCHAEL JACKSON (600 MİLYON $)

Michael Jackson 50 yaşındayken öldü ve inanılmaz bir şarkıcı, söz yazarı ve dansçıydı. Şovları hala birçok kişinin aklındadır. Cildinin pigmentini kaybetmesine neden olan vitiligo olarak bilinen bir hastalık sahibiydi. Mirası çocuk istismarı skandallarıyla lekelendi. Bir turneye hazırlanırken 2009 yılında kalp krizinden öldü. Ölümünün aşırı dozdan kaynaklandığı tespit edildi.

1. JOHN LENNON (800 MİLYON $)

John Lennon, The Beatles ile yaptığı gitar çalışmasıyla ünlü olan şarkıcı ve söz yazarıdır. Lennon, The Beatles’a dönüşen The Quarryman adlı grubu kurdu. Kariyerinin başlarında LSD kullandı ama sonradan bıraktı. Bir kayıt oturumundan sonra Mark David Chapman adlı bir hayranı tarafından öldürüldü. Lennon dört kez vuruldu ve 40 yaşındayken hastanede öldü.