Zerdeçal’ın diğer adıyla Hint Safranı’nın faydaları aşağıda sıraladığımız gibi hakikaten saymakla bitmez türünden ama…

Son bulunan faydası en büyük sağlık sorunlarından birine, birkaçına ilaç olabilir… Kök Hücreleri Araştırma ve Terapisi dergisinde 26 Eylül 2014’de yayınlanan son araştırmaya göre, Zerdeçalın içinde bulunan Aromatik Turmerone adlı bileşen, beynin tedavi ve iyileşme sürecinin bir parçası olduğu düşünülen sinir hücrelerinin büyümesini sağlıyor.

Almanya’nın Jülich kentindeki Sinirbilimi ve Tıp Enstitüsü ile Köln Üniversitesi Hastahanesi Nöroloji Bölümü ve Max Planck Enstitüsü Nörolojik Araştırmalar bölümünden uzmanların oluşturduğu bir ekibin araştırmasında, zerdeçalda bulunan Aromatik Turmerone adlı bileşen incelendi.

Farelere bu maddeden enjekte edildi ve daha sonra beyinleri tarandı.

Beyinde, sinir hücrelerinin büyümesiyle bağlantılı olduğu bilinen bölgelerin Aromatik Turmerone enjeksiyonundan sonra daha aktif olduğu görüldü.

Araştırma ekibi, bileşenin beyin hücrelerinin yaygınlaşmasını sağladığını söylüyor.

Araştırmacılar, farklı bir deneyde de kemirgenlerin sinir kök hücrelerini (NSC) aromatik turmerone özlerinin farklı derişimleri içinde yıkadı.

Sinir kök hücrelerinin her tür beyin hücresine dönüşme özelliği var, araştırmacılar hasar gören veya hastalık kapan beynin iyileşme sürecinde bu hücrelerin bir rolü olabileceğini söylüyor.

Araştırmayı yayınlayan Dr. Maria Adele Rueger, ”İnsanlar ve gelişmiş hayvanların yetenekleri, beyinlerini iyileştirmek için yeterli görünmüyor fakat balıklar ve daha küçük hayvanlar bunu yapabiliyor” diyor.

Araştırmacılar, aromatik turmerone derişimi ne kadar yüksek olursa sinir kök hücrelerinin de o derece büyüyeceğini ifade ediyor. Zerdeçal bileşeninde yıkanan hücrelerin daha hızlı bir şekilde beyin hücresi türlerine dönüştüğü görüldü.

Dr. Rueger, “Aromatik turmerone maddesiyle kök hücrelerin etkinliğinin artırılabildiğini görmek çok ilginç ve bunun da, karşılığında beynin iyileşme sürecini hızlandırması mümkün” diyor.

Zerdeçalın – Hint safranının Faydaları
Sinirleri uyarır
İltihap gidericidir
Mideyi kuvvetlendirir
Nekahat devresini kısaltır
Gaz ve idrar söktürücüdür
Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır
Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır
Zerdeçal vücutta biriken toksinleri atar
Zerdeçal karaciğere yararlıdır, karacigeri güçlendirir, karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder
Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır, yüz maskesi olarak da kullanılabilir
Zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.

Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.

Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelligi vardır.

Cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

Zerdeçalın enfeksiyonlara etkisi:
Yapılan araştırmaların sonunda zerdeçalın lekotiren, prostoglandin, tümör, nekroze edici faktör ve interlokin-12 gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirerek hafiflettiğini göstermiştir

Zerdeçal, Antienflamatuar ve antioksidan etkileri ile üst solunum yolları, astım, bronşit ve sinüzite çok iyi gelir

Zerdeçal, Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi engeller; araştırmalar ayrıca beta amiloit plakalarının gelişimini yavaşlattığını göstermiştir.

Yüzyıllardır Asya’da enflamatuar rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan zerdeçal, kalp rahatsızlıklarını tedavi etmede etkili.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?
Baharat olarak kullanılabileceği gibi, bütün halde suda kaynatarak zerdeçal çayı da hazırlanabilir. Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

Zerdeçal, Ortadoğu ve Asya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Zerdeçallı pilavlar, salatalar yaygındır.

Sabah ve akşam yatarken bir bardak süte bir şeker kaşığı zerdeçal katıp özellikle de çocuklara içirmek; hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de olası hastalıklara karşı koruma ve direnç kazandırır.

Kolon kanseri başta olmak üzere her türlü kanser hastalıklarına, diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Özellikle, yazdan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde enfeksiyon hastalıklarına karşı zerdeçal kullanılmalıdır.