Herkesin dünya üzerinde gitmeyi hayal ettiği şehir yada ülkeler vardır. İsviçre, Finlandiya, Fransa vb. bilinen ülkeler ağırlıklı olarak hayal edilen yerler olabilir. Ancak, birçok Avrupa ülkesi arasında dahi  dünyanın en güzel ve şaşırtıcı ülkeleri yer alıyor. Dünyada insanların hiç duymadığı birkaç ülke de bilinmeyen güzel ülkeler listesinde bulunuyor. Bu güzel bilinmeyen ülkelerin çoğu kültür, ekonomi, barış ve yüksek yaşam beklentisi açısından en iyisi olarak öne çıkıyor.

Burada, ömür boyu en az bir kez kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye edeceğimiz 10 güzel bilinmeyen ülkeyi listeledik.

10. Ruanda

Ruanda, Afrika’nın en güzel ve en küçük ülkelerinden biridir. Ülke, zengin bitki örtüsünün ortasında ve burada çok sevilen goriller de bulunuyor. Çoğu turist Ruanda’da bir goril safarisine gitmeyi tercih ediyor. Ülkede bulunan güzel bitki örtüsüyle birlikte, dehşet veren bir trajedi olarak 1994’te Ruanda Soykırımı unutulmamıştır. Kültür, soykırım ile etkilenmiş olmasına rağmen, devletin son zamanlarda oldukça iyi bir şekilde çalışarak çekinceleri ortadan kaldırmıştır.

9. Estonya

Estonya, büyüleyici gölleri olan Avrupa’daki gezginler için popüler bir yerdir. Ülke, kesinlikle beğeninize kazanacak 1.400 göle ev sahipliği yapıyor. Müzelerinde antik ve eski eserler turistleri etkileyebilir. Estonya’nın kuzey bölgeleri ve kıyıları, kireçtaşı dağları ve manzaralar üretebilen uçurumları etkileyicidir. İklim açısından, Estonya’nın güneydoğu kesimlerinde kar örtüsü görülebilmektedir.

8. Azerbaycan

Resmi olarak “Azerbaycan Cumhuriyeti” olarak tanınan, doğal zenginlik ve ekonomi açısından köklü bir ülkedir. Azerbaycan’ın konumu ne Asya’da ne de Avrupa’da bulunduğundan oldukça iyi konumdadır. Din dışı ilkeleri izleyecek çok az ülke var ve bunlardan biri Azerbaycan’dır. Temel olarak, buradaki insanların çoğu Müslüman olmasına rağmen, dinin pratik yaparak yaşamları iyileştirmediğini düşünüyorlar. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Azerbaycan sadece zengin ve ekonomik olarak iyi değil ve ömür boyu bir kez ziyaret etmek için etkileri olabilir.

7. Letonya

Letonya, Baltık bölgesinde Estonya ile sınırlanmış Avrupa’nın kuzey bölgelerinde yer almaktadır. Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık bölgesinde sınırlandırılmış üç ülke var. Letonya ile sınır komşusu olan Estonya, hem ekonomi hem de doğa açısından aynı ortamı üreterek listede yer alıyor. Hem Estonya hem de Letonya ortak bir tarihe sahiptir. Her iki ülkede de ziyaret edilecek birçok tarihi yer vardır.

6. Tuvalu

Tuvalu, dünyadaki insanların karşılaşmayacağı bir ülke olsa da bir bütün olarak büyüleyici bir yer. Hawaii ve Avustralya adaları arasında yer alan Tuvalu, macera severler için mükemmel bir ortam sunuyor. Tuvalu adı olarak “Birlikte sekiz ayakta” ​​ifadesini simgeliyor. Günümüzde dokuz Tuvalu adasından sekizi yaşıyor. Tuvalu adaları dağılmış durumdadır ve bu nedenle adalara “Polinezya Ulus Adaları” da denir. Tuvalu köylülerinin kültür açısından fantastik bir yaşam tarzı var.

5. Brunei

Brunei, Malezya’nın kuzeyinde Çin kıyı şeridi boyunca yer alan Micro Island’dır. Brunei halkı arasında kültürel bir varyansvar ve bu durum ülkeye derin bir renk katıyor. Forbes’a göre Brunei, benzin ve gaz üretimi endüstrisi açısından Singapur’dan sonra en zengin beşinci ülke konumundadır. Ülke, İnsani Gelişme Endeksi’nde ikinci sırada yer alan “gelişmiş ülke” olarak da kabul edilmektedir. Ekonomi açısından yeterince iyi olmanın yanı sıra, ülke olağanüstü plajları ve tarihi yerleri deneyimlemek için ömür boyu bir kez görmeye değer.

4. Lihtenştayn

Lihtenştayn, batıda İsviçre ve doğuda Avusturya ile sınırlanmış çok küçük bir ülkedir. Tahmini 37.000 nüfusa sahip olan ülke, her yerinde kaynaşmış doğaya sahip mükemmel bir cennettir. Özel yüzen esinti ile kış aylarında en iyi spor noktası olur. En az yolsuzluk ve suç oranı ile dünyada yaşamak için en iyi ülke olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, Lihtenştayn % 1.5 ile işsizlik oranı için en düşük orana sahiptir. Engebeli dağları ve kıvrımlı yolculukları seviyorsanız, o zaman ülke bir ömür boyu bir kez ziyaret etmeniz gereken yerdir.

3. Andorra

Andorra, İspanya ve Fransa ile çevrili küçük bir dağlık ülkedir. Devlet en iyi destansı dağları ve doğal izleme manzaraları ile bilinir. Dağ yollarında yapılacak gezinti, mükemmel bir cennet hissi verebilir. Ülke, deniz seviyesinden 1.023 metre yükseklikte ve sadece 85.000 kişilik bir nüfusa sahip. Sorunsuz yaşam tarzının tadını çıkarmak için, bir yaşam süresinde ziyaret edilmesi gerekiyor.

2. Vanuatu

Kesinlikle bugün çoğumuz Vanuatu adında bir ülke bile duymadık. Ülke, Avustralya’nın doğusunda Güney Pasifik Okyanusu’nda ve Fuji gibi diğer güzel adaların batısında yer almaktadır. Dünyada dört tarafının suyuna sahip herhangi bir ülke elbette güzeldir ve aralarından biri de Vanuatu’dur. 1774 yılında adayı ilk keşfeden James Cook. Adanın 3.300 yaşında olduğu tahmin ediliyor.Bir adada bir şelale oluşumu nadir görülür. Ama Vanuatu en şaşırtıcı ve güzel şelaleleri ile mükemmeldir.

1. Arnavutluk

Avrupa’da bulunan Arnavutluk, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en güzel ülkesi olarak kabul edilmektedir. 28.784 kilometrekarelik alana sahip olan ülke, mükemmel bir klasik ve destansı mekandan oluşuyor. Yaşam maliyeti açısından çok ucuz olan şehirleri, antika gibi bir his veriyor. Arnavutluk’a seyahat etmek oldukça ucuz. Dünyanın en plajlarını ziyaret edebilir ve müthiş manzaraları görebilirsiniz.. Arnavutluk aynı zamanda dünyanın en eski ve en iyi göllerine de ev sahipliği yapıyor.