Zone Diyeti dediğimiz diyet türü en etkili diyetler arasında yer almaktadır. ABD’li ünlü Doktor Barry Sears tarafından, “Zone Diyeti” isimli kitabında yayınlanan bir diyet türüdür. Bu diyet, günde beş öğün yemek yiyerek hiç aç kalmamayı ve insülin direnci seviyesini belli düzeyde tutmanızı amaçlamaktadır. Diyette gıdalara, yemek gözüyle değil, sanki sizin için son derece yararlı bir ilaçmış gözüyle bakılmasını amaçlanmaktadır. Birçok ünlü yıldız tarafından da yapılmakta olan bu diyet yağlı besinlerin en az düzeyde tüketilmesini amaçlamaktadır.

Zone Diyetinde Öğünler Nasıl Olmalıdır?

Öğünlerdeki karbonhidrat, yağ oranı ve protein alımları eşit olacak şekilde tüketilmektedir. Öğünlerin ikisi ara öğün şeklinde olmalı ve herhangi bir öğün arasının beş saatten daha fazla olmamasına izin verilmemelidir. Bunun asıl sebebi insülin direnci dengesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle hormonal düzenin korunması amaçlanmaktadır.

Diğer diyet türlerinde yenilmesi gereken öğünler için belli bir zaman aralığı yoktur. Kendinizi biraz aç hissettiğinizde öğüne başlamaya karar verebilirsiniz. Fakat bu diyette asıl amaçlanması gereken saatlere tam olarak uyulması gerektiğidir. Öğün aralarını uzatırsanız açlık seviyesi çok daha fazla artar ve bu gereğinden fazla yemenize ve insülin hormonunun salgılanmasına sebep olmaktadır.

Diyetin Püf Noktaları Nelerdir?

Diyette uymanız gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlardan ilk önce uymanız gereken, uyandıktan sonra mutlaka en az bir saat içinde kahvaltınızı yapmanızdır. Ayrıca yediğiniz yemeklerde ki yağı olabildiğince az, meyve ve sebze türlerini ise olabildiğince çok tüketmelisiniz. Diyette su içmek temel kurallar arasında yer alıyor. Günde en az sekiz bardak su tüketilmesi bu diyette tavsiye edilmektedir. Tabağınızı mutlaka üçe ayırın ve bir bölümüne avuç içiniz kadar az yağlı pişmiş et, diğer kısmına meyve veya sebze, son bölüme ise istediğiniz bir kuruyemiş koyun. Son bölüm ise az miktarda zeytinyağlı da tüketilebilir. Kuruyemişler zararlı gibi görünse de diyetlerde yararlı yağ olarak geçer. Aşırıya kaçmamak şartı ile fındık, fıstık ve ceviz türevlerini tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yararlı yağlar vücutta bulunan zararlı yağların yakılmasında bünyenize yardımcı olacaktır.

Zone Diyeti Kahvaltı Örneği

Sizin için en önemli öğün kahvaltı olduğundan dolayı oldukça dikkat edilmesi gereken bir öğündür.

Diyeti yapacaklar için güne başlarken şu besinleri tüketebilirsiniz:

  • 2 yumurtanın beyazından yapmış olduğunuz omlet (tercihen yanına maydanoz, dereotu, domates)
  • 2-3 çay kaşığı organik reçel veya doğal bal
  • 1 dilim karpuz (Sadece mevsiminde yemeğe özen gösterin)
  • Ara öğünü çiğ gıdalardan oluşturabilirsiniz.

Genellikle meyve tüketmeye özen gösterin. Şekerli meyvelerden uzak durmanız gerektiğini hatırlatmamızda yarar var. Muz, yeşil elma gibi yağ yakımına yardımcı ve sizi besleyici meyveleri tercih edin.

Meyvenin yanında taze kuruyemiş tercih edebilirsiniz.

Gece yatmadan ılık süt tüketebilirsiniz.